Kategorie: Wszystkie | historia | materiały | odłamy | ogólne | struktury
RSS

struktury

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Choć w Polsce mamy do czynienia z jednym kościołem mormońskim – Kościołem Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (ŚDO, lub z angielska LDS – Latter Day Saints), to jest to jedynie największy z kilkudziesięciu odłamów mormonizmu. Można te grupy podzielić na kilka kategorii:

·         Święci w Dniach Ostatnich (ŚDO/LDS): najliczniejszy odłam mormonizmu i najbardziej rozpoznawalny na świecie. Uznaje się za jedynego prawowiernego spadkobiercę nauk Józefa Smitha; rozwinął się ze zwolenników Brighama Younga, który założył wspólnotę w Utah. Oficjalnie około 15 mln. wiernych, choć aktywnych członków szacuje się na mniej niż połowę tej liczby.

·         Fundamentaliści: kilkadziesiąt odłamów, uznających się za prawowitych naśladowców nauk Józefa Smitha. Wyróżnikiem większości z nich jest praktykowanie poligamii; często z tego powodu uznawane za sekty; wielu wyznawców żyje w izolacji tworząc niewielkie społeczności na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Najsłynniejszym współcześnie fundamentalistą mormońskim jest Warren Jeffs, skazany w 2011 r. na 20 lat więzienia za nadużycia seksualne przywódca największej ze wspólnot – Fundamentalistycznego Kościoła ŚDO. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

·         Zreorganizowani (Józefici): kościoły powstałe w wyniku największego rozłamu w dziejach mormonizmu w 1860 r. Uznają za prawowitego następcę proroka Józefa Smitha jego syna, Józefa Smitha III. Po jego stronie stanęła m.in. Emma Smith (żona założyciela religii i matka Józefa III) oraz wielu spośród pierwszych wyznawców. W ramach tego ruchu istnieje kilka kościołów z ponad 300 tys. wiernych, w tym Społeczność Chrystusa – licząca 250 tys. zwolenników grupa religijna, która jako jedyna, obok największego LDS, ma zasięg międzynarodowy i jest bezpośrednią spadkobierczynią ruchu józefickiego.

·         Neorestoracjoniści: grupa około 20 wyznań (istniało w przeszłości więcej), które głoszą ideę powrotu do prawdziwych nauk Smitha i/lub powołują się na inne ścieżki dziedziczenia urzędu proroka. Łącznie te kościoły skupiają około 50 tys. wyznawców.

·         Homoseksualno-liberalni: obecnie jeden kościół skupiający głównie homoseksualistów, ok. 500 członków; ponadto niewielkie nieoficjalne grupy.