Blog > Komentarze do wpisu

Ilu jest mormonów?

Wbrew pozorom jest to temat wzbudzający pewne kontrowersje, gdyż różnice w szacunkach są spore. Wiadomo, że poza dwoma głównymi kościołami mormońskimi w różnych mniejszych wspólnotach żyje 100-200 tysięcy ludzi, w zdecydowanej większości w Stanach Zjednoczonych, w znacząco mniejszym stopniu w Kanadzie, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Liczba członków Społeczności Chrystusa – drugiego największego kościoła mormońskiego – wynosi około 250 tysięcy w ponad 40 krajach. Najliczebniejszą wspólnotą jest Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, który – według oficjalnych statystyk – ma mieć około 15 milionów wyznawców. I ta liczba budzi największe kontrowersje, gdyż ma być niemal trzykrotnie zawyżona.

Czemu to wzbudza kontrowersje? Otóż kościół z Salt Lake City twierdzi, że mormonizm jest najszybciej się rozwijającą religią świata i jest to jeden z argumentów misjonarskich. Przyglądając się statystykom, stwierdzimy, że tak było w 1990 r., ale od tego czasu większy impet osiągnęli zielonoświątkowcy i adwentyści, a nawet jehowi. Jest wręcz bardzo prawdopodobne, że te wyznania „podbierają sobie” wyznawców. Badania przeprowadzone w 2001 r. w City University of New York wykazały, że liczba mormonów w Stanach Zjednoczonych jest tak naprawdę stała.

Ciekawych danych dostarczają nam spisy powszechne. Np. w Brazylii w spisie z r. 2010 jako mormoni zadeklarowało się 225 695 ludzi, gdy kościół podaje liczbę 1 138 740! Analizując dane z całego świata Tim Heaton z Brigham Young University stwierdza, że w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i na wyspach Pacyfiku jedynie 40-50% deklarowanej liczby wyznawców wiąże się z kościołem, w Afryce i Europie 35%, a w Azji i Ameryce Łacińskiej ledwie 25%. Uśredniając jedynie 35% z deklarowanej przez centralę w Utah liczby wiernych jest nimi w rzeczywistości, co daje nam szacunkowo 5,5 mln mormonów należących do głównego odłamu ŚDO!

Skąd takie różnice? Otóż kościół liczy w swoich statystykach chrzty, nie uwzględniając apostazji, a w niektórych przypadkach nawet śmierci. Ośrodki misyjne często zadowalają się wysyłanymi do Salt Lake City osiągnięciami misyjnymi, ignorując niepowodzenia i nie przejmując się odchodzącymi wiernymi. A w samej Ameryce Łacińskiej w rok po chrzcie apostuje prawdopodobnie 70-80% wiernych!  

W zależności od źródła do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich należy 90-97% wyznawców, do Społeczności Chrystusa 1,5-6%, zaś do pozostałych odłamów mormonizmu 1-4%.

http://www.sltrib.com/ci_2890645

http://blog.mrm.org/2011/11/mormonisms-apostasy-predicament/

http://www.sltrib.com/sltrib/blogsfaithblog/54497395-180/church-census-lds-reported.html.csp

http://mormoncurtain.com/topic_mormonmembership.htmlwtorek, 21 sierpnia 2012, mormonio

Polecane wpisy